Karttopper Wout Kurstjens maakt ijzersterk rallydebuut in Zuiderzee Rally: "Toen pap ging rallyrijden, wilde ik het ook"
Uitgegeven door Bas Kaligis • 12 april 2025 10:16
EMMELOORD - Zo vader, zo zoon. Leo en Wout Kurstjens hebben dezelfde passie. Ook racen ze vaak samen, waar vader Leo de ontdekkingsreis deed in de Superkarts volgde zoon Wout later. Nu is dat ook het geval met de rallysport. Leo debuteerde met succes in 2024 in die autosportdiscipline en afgelopen weekeinde was het de beurt aan Wout met zijn deelname aan de Zuiderzee Rally. Leo en Wout kwamen uit in de Motul Clio Rally Trophy. Voor Wout, genavigeerd door Max Dijkmans, was er nog een extra uitdaging. Zijn vader, Leo rijdt dit jaar ook de Trophy, genavigeerd door Theo Dijkmans. Jawel, de vader van Max.

Al jaren vormt de Zuiderzee Rally de seizoensopening van het Nederlands rallykampioenschap. Dit jaar is dat terug in en om Emmeloord. De proeven van de Zuiderzee Rally zijn uitdagend met snelle kronkelende en hobbelige weggetjes over dijken, waar een foutje zomaar bestraft kan worden met een slippartij van de dijk in het weiland of in het water. Nu was het een zonovergoten dag en waren er veel toeschouwers op de proeven.
“De enige die ik de schuld kan geven is mijn vader”, zegt Wout met een lach als hij vertelt hoe hij in de rallysport terechtkwam. “Hij had de ELE Rally in 2024 meegereden en daarna nog de Twente Rally met de Clio. Ik vond de rallysport altijd al een mooie sport. Toen pap ging rallyrijden, wilde ik het ook.”
Voor zijn debuut volgde de twintigjarige coureur uit Esch een theoriecursus bij WDM in Wormerveer, gevolgd door een praktijkexamen. “Dat waren mijn eerste meters in de Clio.”
Bijzonder was dat Wout nauwelijks ervaring had in een rallyauto, maar hij toonde al snel zijn talent in de Rallyauto. “Ik heb alleen een sessie in de nieuwe Clio van mijn vader gereden op Circuit Zandvoort tijdens een track day. Verder had ik geen ervaring, maar al die jaren dat ik heb gekart vormde een goede basis. Ik was al snel eraan gewend.”
De voorbereiding voor de rally deed Wout samen met zijn navigator. “We zijn samen met onze navigatoren gaan oefenen met notes opschrijven. Mijn vader ging met Theo Dijkmans en ik met zijn zoon Max Dijkmans. De ervaren rotten tegen de jonge garde!”
Zijn debuut in de Zuiderzee Rally verliep verrassend goed. “Ik ben redelijk koud de rally ingegaan, zonder ervaring. We zijn dus met maar drie kwartier ervaring in de auto de rally ingegaan. Maar het ging goed.” Het was heel anders dan het karten, wist Wout. “Het leuke aan karten is dat als je wilt je elk weekend naar een kartbaan kunt gaan om te trainen. In de rallysport gaat dat niet, ben je aangewezen op de wedstrijden.”
De snelle dijkjes rond Emmeloord maakten indruk op de debutant. “Echt gaaf, heel anders dan ik gewend was. We raceten meer tegen onszelf dan tegen anderen. Hoever durf je te gaan? P6 in mijn eerste rally is in ieder geval niet slecht.”
Vader Leo toonde zich onder de indruk van zijn zoon. “Wouts progressie is heel goed. Hij was heel snel in zijn eerste rally. Hij rijdt gewoon heel stabiel. Als vader was het gevoel goed. Ik vertrouw hem wel, honderd procent. Hij is onderweg niks tegengekomen. Ik heb nog een spiegel eraf gereden, maar hij dus helemaal niks.”

Leo bleef overigens wel zijn zoon voor. Vooral in de laatste proef ging Kurstjens senior hard en maakte het verschil. Leo maakte de top vijf compleet in de Renault Clio Rally5 vóór zoon Wout.
Naast de rallysport blijft Wout actief in het karten op nationaal niveau. “Ik race nu in de Rotax Max DD2-klasse en op het circuit van Mariembourg, vorige maand, was mijn eerste race in de DD2. In de eerste manche reed ik naar P3. Daarna naar P2 en de finale won ik, maar door een ingeklikte bumper kreeg ik vijf strafseconden en viel ik wat plaatsen terug in de eindklassering.”

Dit weekeinde stapt Wout net als zijn vriendin Gwen Blokzijl in de kart voor het NK van Chrono Karting in Berghem. “Dat is de thuisbaan van het team Kombikart. Als we daar wat moois kunnen neerzetten zou dat mooi zijn! Mijn vriendin racet ook in deze klasse en dat is leuk. Ik denk er niet over na, ik doe mijn eigen ding. Ik vind het tof dat ze ook kart en het is speciaal om het zo samen te doen."
Wout bedankt zijn vader Leo, zijn moeder Patricia, navigator Max Dijkmans en zijn vader Theo, WDM Motorsport. Verder voor de Superkarts Jan Cramer, Alain van Os en Karting Paradise. Bij het NK Willem-Jan de Loos, Marcel van de Ekart, Jose, en iedereen bij Kombikart.
Wout Kurstjens wordt in zijn rally-activiteiten ondersteund door: WDM Motorsport.