Vlammen niet op de baan, maar ernaast! Hoe ontstaan de brandjes in Suzuka?
Uitgegeven door Frank Korsel • 5 april 2025 10:00
De kwalificatie voor de Grand Prix van Japan werd kort stilgelegd door een opvallend incident: delen van het gras langs het circuit van Suzuka stonden in brand en dat was niet de eerste keer dit weekend. De vlammen sloegen plotseling op naast de baan, wat leidde tot een rode vlag terwijl marshals de vuren moesten doven. Maar hoe kan het dat deze brandjes spontaan ontstaan?
De temperatuur in Suzuka is niet bijzonder hoog. De luchttemperatuur is zo’n zestien graden Celsius, terwijl ook de baantemperatuur niet veel hoger dan 30 graden komt. Het heeft alleen al een tijdje niet geregend in Suzuka en daar ligt het probleem volgens Sky Sports F1-commentator David Croft: “Er is gewoon niet genoeg water op het gras gespoten”, legde de Brit uit tijdens de live-uitzending van Sky.
Croft stelt dat het eigenlijk zelfs een beetje de schuld is van de teams! “De titanium skid blocks onder de auto’s veroorzaken veel vonken. Die worden door de wind op het droge gras geblazen. Het heeft al een tijdje niet geregend, dus het gras is kurkdroog.”
De combinatie van titanium vonken en droge omstandigheden spelen de brandjes in de hand. Tijdens de vrije trainingen gebeurde dit al meermaals en ook in Q2 werd de sessie kortstondig stilgelegd. De kans dat deze brandjes de race voor morgen in gevaar zullen brengen is klein. Het gaat vannacht regenen én is er kans op regen tijdens de race.