VIDEO - Historische hattrick van Ferrari bij openingsronde van FIA WEC 2025 op circuit van Lusail + FOTO'S
Uitgegeven door Peter Vader • 3 maart 2025 13:00
De openingsronde van het FIA World Endurance Championship 2025 zal ongetwijfeld de geschiedenisboeken ingaan in de autosport zowel als in het geheugen van de fans, dankzij een drievoudige Ferrari-overwinning op het circuit van Lusail, de thuisbasis van de 1812 KM van Qatar. De overwinning werd veiliggesteld door Antonio Fuoco, Miguel Molina en Nicklas Nielsen in de Ferrari 499P met startnummer 50. Ze kwamen over de finish voor de auto met startnummer 83 van AF Corse, bestuurd door Yifei Ye, Robert Kubica en Phil Hanson. De derde plaats ging naar de andere officiële Ferrari-AF Corse-crew bestaande uit Alessandro Pier Guidi, James Calado en Antonio Giovinazzi.
Historische Ferrari-overwinning voor Antonio Fuoco, Miguel Molina en Nicklas Nielsen
De fabrikant uit Maranello leverde een perfect raceweekend af, met niet alleen een buitengewoon resultaat in de race, maar ook de snelste rondetijd over de 10 uur durende wedstrijd – genoteerd door Pier Guidi – en dankzij Antonio Giovinazzi, die de pole position veiligstelde. Voor het team van het Steigerende Paard was dit de best mogelijke start van het derde seizoen met de Ferrari 499P in de hoogste klasse van de enduranceracerij.
De race
De 499P was de onbetwiste hoofdrolspeler in de race. Bij de start had de auto met startnummer 51 de leiding, terwijl de zusterauto, de auto met startnummer 50, die als derde was gestart, meteen naar de tweede plaats opschoof. Zo ontstond een race waarin Ferrari de hele race domineerde en beide auto's constant de leiding hadden.
Het potentieel van de 499P, gecombineerd met de prestaties van de coureurs, het perfecte bandenmanagement en de feilloze teamstrategie, zorgden ervoor dat Ferrari een race volgens het boekje kon neerzetten.
Ondanks twee drive-through penalties halverwege de 1812 km, waardoor de bemanning van Pier Guidi-Calado-Giovinazzi moest accepteren dat ze terugvielen in de ranking, kwamen ze perfect terug en behaalden ze het best mogelijke resultaat in Lusail. Zoals eerder vermeld, zette Pier Guidi ook de snelste ronde van de race neer in ronde 141 met een tijd van 1'41''259.
Onder de fel schijnende lichten van Lusail reed Fuoco met startnummer 50 over de finishlijn. Hij legde 318 ronden af, vóór Kubica en Pier Guidi.
De cijfers
Het totaal aantal overwinningen van Ferrari in het FIA WEC staat nu op vier. Het resultaat in Qatar is een mooie aanvulling op de twee onvergetelijke triomfen tijdens de 24 uur van Le Mans met het officiële team (2023 met Pier Guidi-Calado-Giovinazzi en 2024 met Fuoco-Molina-Nielsen) en de eerste plaats op COTA vorig jaar, waar AF Corse de overwinning behaalde met het nummer 83 499P bestuurd door Ye-Shwartzman-Kubica.
Historische precedenten
Ferrari sluit voor het eerst in 53 jaar een race in de hoogste klasse van de enduranceracerij af met drie auto's op de hoogste treden van het podium. De laatste keer dat het paard op de erelijst stond, dateert van 1972, het voorlaatste seizoen waarin het Steigerende Paard in de hoogste categorie uitkwam, voordat hij in 2023 terugkeerde. Dat jaar veroverde Ferrari de koppositie in een ronde van het Wereldkampioenschap voor Merken en verzekerde zich van de eerste vier plaatsen. Deze prestatie vond plaats tijdens de 1000 kilometer van de Österreichring in Oostenrijk, met vier rijderscombinaties achter het stuur van de Ferrari 312 PB. De race werd gehouden op 25 juni 1972 op het circuit van Spielberg en zag Jacky Ickx en Brian Redman als eersten over de finish komen, voor Helmut Marko en Carlos Pace, gevolgd door Tim Schenken en Ronnie Peterson, terwijl Arturo Merzario en Sandro Munari op een haar na het podium misten met hun vierde plaats.
Ook onvergetelijk was de één-twee-drie finish in de parade die vijf jaar eerder werd behaald tijdens de 24 uur van Daytona in 1967, de openingsronde van het wereldkampioenschap sportwagens, waar de Ferrari 330 P3/P4 van Lorenzo Bandini en Chris Amon als eerste over de finishlijn kwamen, vóór de 330 P4 van Mike Parkes en Ludovico Scarfiotti en de 412 P van Pedro Rodriguez en Jean Guichet.
De situatie
Het Ferrari AF Corse-team verlaat Lusail met 66 punten in het constructeursklassement, dankzij de pole position, die één punt opleverde, en de race-resultaten van de teams nummer 50 en 51, die respectievelijk 38 en 27 punten bijdroegen.
Vanaf dit seizoen staat het FIA WEC-reglement toe dat beide auto's punten scoren voor de tussenstand in het wereldkampioenschap, terwijl tot 2024 alleen de best geplaatste 499P van het team Ferrari – AF Corse punten kon verdienen.
De 499P van AF Corse behaalde niet alleen de tweede plaats in het algemeen klassement, maar won ook de FIA World Cup voor hypercarteams. Daarmee verzamelde hij 38 punten voor het klassement in de onafhankelijke teams.
De kalender
Het FIA World Endurance Championship komt op 20 april weer in actie met de 6 uur van Imola. De fabrikant uit Maranello neemt afscheid van Qatar met een one-two-three finish in de openingsronde van het FIA World Endurance Championship 2025. Het historische resultaat werd behaald door Fuoco-Molina-Nielsen, die de overwinning pakte aan het stuur van de nummer 50 499P van het Ferrari – AF Corse team, voor Ye-Kubica-Hanson, tweede in de nummer 83 auto van het privateer team AF Corse, en de andere officiële 499P, het nummer 51, derde met Pier Guidi-Calado-Giovinazzi.
Enige reacties na afloop van de Qatar 1812km-race in Lusail:
Antonio Fuoco, 499P #50: “Allereerst wil ik het hele team bedanken voor het werk dat we de afgelopen winter hebben verricht, waardoor we met een groot potentieel om te exploiteren hier in Qatar konden aankomen. We hebben het erg goed gedaan in de race, zowel op het gebied van bandenbeheer als strategie. Wat we vandaag hebben bereikt, met drie Ferrari's op de eerste posities aan het einde van een World Endurance Championship-race, zal de geschiedenis ingaan."
Miguel Molina, 499P #50: “Het belangrijkste is dat we dit seizoen op de best mogelijke manier zijn begonnen met een fantastische overwinning. Na het succes in Le Mans vorig jaar, waren we vastbesloten om 2025 te beginnen met het tonen van ons potentieel, omdat we een groot doel hebben: de wereldtitel voor Ferrari nastreven. 38 punten scoren hier in Qatar is ongetwijfeld ideaal terwijl we deze droom nastreven."
Nicklas Nielsen, 499P #50: “Toen de race begon, wist ik meteen de tweede plaats te bemachtigen. Ik had een uitstekende start, wat ons een boost aan vertrouwen gaf voor een race die lastig bleek te zijn. De race was erg zwaar, maar ik denk dat we alles op de best mogelijke manier hebben gedaan en de hoogste trede van het podium hebben heroverd na onze geweldige overwinning in Le Mans in 2024. We hebben goed gepresteerd in het bandenbeheer en in de keuzes die het team heeft gemaakt, waardoor we het maximale uit onze 499P konden halen."
Alessandro Pier Guidi, 499P #51: “We hebben het maximale uit de punten gehaald die we als team konden verdienen voor het wereldkampioenschap voor fabrikanten. Het was niet de meest ‘cleane’ race voor ons en halverwege was het moeilijk voor te stellen dat we ooit op het podium zouden eindigen. Maar we hebben het gedaan en we moeten blij zijn met deze derde plaats en het feit dat we het seizoen veel beter zijn begonnen dan in 2024. Het belangrijkste is dat Ferrari heeft gewonnen en het was echt spannend om drie auto's op de eerste posities te zien."
James Calado, 499P #51: “Het was geen gemakkelijke race voor ons, maar uiteindelijk hebben we een geweldige comeback gemaakt en onze 499P op het podium gebracht op een enorm belangrijke dag voor Ferrari, die een historische één-twee-drie veiligstelde. We verlaten Qatar met waardevolle punten voor het wereldkampioenschap voor fabrikanten en voor het klassement van de coureurs, en kijken met vertrouwen uit naar de volgende ronde in Imola."
Antonio Giovinazzi, 499P #51: “De start van de race was zwaar en dwong ons tot een enorme teaminspanning om posities terug te winnen. Ik wil mijn teamgenoten bedanken voor wat ze vandaag op de baan hebben gedaan. We verlaten Qatar met een tevreden gevoel over deze historische overwinning voor Ferrari en de behaalde punten voor de wereldranglijst voor fabrikanten."
Yifei Ye, 499P #83: “We hebben een fantastische dag gehad in Qatar en een geweldig resultaat behaald voor het team. We begonnen als achtste op de grid, konden terrein terugwinnen en een leidende rol spelen in de race, waarbij we zelfs de leiding namen voordat we op de tweede plaats eindigden. We mogen hier zeer tevreden mee zijn, want we hebben de best mogelijke start van het seizoen gemaakt en kunnen met veel vertrouwen uitkijken naar de volgende ronde in Imola."
Antonello Coletta, Global Head of Ferrari Endurance en Corse Clienti: “In Qatar hebben we een fantastische one-two-three voor Ferrari behaald. Dit is de beste beloning voor al het werk dat het hele team in de wintermaanden heeft gestoken om in de best mogelijke conditie aan het begin van het seizoen te verschijnen. De afgelopen maanden hebben we ons gericht op elk detail met betrekking tot onze auto en teamorganisatie, met als doel elk aspect te optimaliseren. In dit opzicht is de comeback van de nummer 51-crew, die erin slaagde het podium te beklimmen ondanks enkele straffen, een perfect voorbeeld van hoe goed we de strategie van het team hebben gedefinieerd en hoe bekwaam we waren in bandenbeheer."
Ferdinando Cannizzo, hoofd van Endurance Race Cars: “Dit resultaat is de beloning voor alle inspanningen en het harde werk dat in de tweede helft van vorig seizoen is verricht, met name in de winter, toen we ons concentreerden op de voorbereiding op races op circuits waar we in 2024 niet goed presteerden, zoals Qatar. Vandaag heeft het team uitstekend werk geleverd: we hebben geen enkel probleem ondervonden bij een van de drie auto's en hebben een uitstekende strategie toegepast om terrein terug te winnen met nummer 51 499P. Dit is nog maar het begin van wat een lang en complex seizoen zal worden, en we moeten elke ronde met deze instelling benaderen."
Bron foto’s: media.ferrari
We gaan achter de schermen en volgen de ontwikkelingsreis van de Ferrari Hypercar terwijl het team zich voorbereidt op hun eerste seizoen terug in de topklasse van endurance racing in een halve eeuw. We horen van de Ferrari 499P-coureurs en zien exclusieve tracktestactie terwijl ze zich voorbereiden op de eerste race van het FIA World Endurance Championship op 1000 Miles of Sebring. Inmiddels zijn we twee jaar verder en blijkt de Ferrari 499P een absolute topauto, die de concurrentie voortdurend verslaat! Geniet van de onderstaande, ruim 12 minuten durende video:
Van spannende momenten in Spa tot adembenemende inhaalacties op Le Mans: beleef de inhaalacties van de Ferrari 499P opnieuw tijdens het WEC-seizoen van 2024 in onderstaande video van ruim 6 minuten:
Bekijk ook eens de video's, eigen beelden en interviews over de Formule 1 met Jos en Max Verstappen. Verder ook beelden van alle andere takken van de auto- en motorsport, rallysport, Dakar en karting. Abonneer je dan ook gelijk even gratis op ons RaceXpress YouTube-kanaal!